Retkeilyreitit ja hiihtoladut
Retkeilyreitit

Laatokan Karjalan vehmas luonto, harjut ja vesistöt tarjoavat monipuoliset liikuntamahdollisuudet. Tarjolla on eripituisia ja –tasoisia reittivaihtoehtoja. Yöpyä voi laavulla, kodassa, mökissä tai hotellissa.
Reittien varsille sijoitetut infotaulut kertovat mm. kasveista, eläimistä sekä luonnon nähtävyyksistä. Reittien lähtöpaikoilla olevista infotauluista saa yleistietoa reitistä, reitin vaativuudesta ja kyseisen reitin maisemakohteista.
Reitit on merkitty maastoon puiden ympärille maalatuilla oranssin värisillä merkeillä ja opasteviitoilla. Harjujen reitistö, Jääkausipolku ja Kyynärpäänjoenpolku soveltuvat myös maastopyöräilyyn.
Lisää tietoa retkeilyreiteistämme osoitteessa Retkeilyreitit | visitParikkala.fi
tai tarkastele kohteita ja reittejä erilaisin hakutoiminnoin Etelä-Karjalan virkistysaluesäätiön sivuilla Etelä-Karjalan Virkistysaluesäätiö – Etelä-Karjalan retkeilyreitit
Alla koottuna myös linkit Suomi.fi kartat -palvelusta retkeilyreittien ja latujen karttoihin. Karttoja voi lähentää ja loitontaa. Reittiä tai lähtöpistettä napauttamalla saa lisätietoa. Mobiililaitteilla karttoja käyttäessä pystyy lisäksi paikantamaan itsensä kartalle.
Ladattavat ja tulostettavat retkeilykartat:

Hiihtoladut

Parikkalan hiihtolatuja kunnostetaan kunnan omana työnä sekä ostopalvelu- ja kulukorvaussopimuksin. Vallitseva sää- ja lumitilanne vaikuttaa latujen kuntoon. Kunnan latujen ylläpidosta vastaa pääsääntöisesti kunnan tekninen toimi, jotka ajetaan vain arkityöpäivinä.
Parikkalan kunnan laduista ensin kunnostetaan valaistut ladut (Likolampi, Arkus, Akonpohja), tämän jälkeen kuntohiihtolatu (Siikalahti).
Parikkalasta löytyy myös erinomaisia perinteisen hiihtotavan ns. kylälatuja, joiden kunnostuksesta vastaavat paikalliset seurat ja kyläyhdistykset.
Latujen kunnosta tiedotetaan kunnan sekä muiden ylläpitäjien toimesta Parikkalan hiihtoladut Facebook- sivustolla:
Hiihtoladut (* merkityt toimivat kesäisin kuntopolkuina)
Parikkalan laturetket 2026 – Parikkala
Keskustan alue:
Likolammen valaistu latu 2,4 km, Uimalantie 1, 59100 Parikkala (ylläpitäjä kunta)*
Arkusjärven valaistu latu 3 km (kunta, perinteinen ja vapaa) *
– Likolammen ja Arkusjärven ladut ovat yhteydessä toisiinsa
Siikalahden retkilatu 3 – 16 km, Satumäentie, 59100 Parikkala (kunta, perinteinen)
Simpelejärvelle ajetaan kevättalvella lumi- ja jäätilanteen salliessa erimittaisia latuja, joista tiedotetaan Parikkalan hiihtoladut ja luistelukentät Facebook-sivustolla.
Arkusjärven ympäristö 4-12 km (ylläpitäjä yksityinen). Ladulle pääsee Lomahovin parkkipaikalta (Kuutostie 1194, Parikkala) sekä Arkusjärven valaistulta ladulta.
Särkisalmen alue*: Särkisalmen valaistua latua ei ajeta enää. Kuntopolku tampataan kuitenkin ja on avoin kävelijöille. Rantapetalantie, 59310 Särkisalmi.
Oro- Melkoniemi-Lahdenpohja-ladut:
Oronmyllyn leiri- ja kurssikeskukselta lähtee useita erityyppisiä ja -pituisia retkihiihtolatuja joiden varrella on myös hyviä laavu- ja kotataukopaikkoja.
Ajankohtaiset reittitiedot löydät täältä:
Soininmäki 9 km, Kyynärpää-Hiidenkirnu 11 km, Niskalampi ja yhdysreitti yht. 3,1 km ja Lahdenpohja- Soininmäki 6,6 km. Latujen pituudet ja reitit voivat vaihdella sääolosuhteiden ja metsätyömaiden johdosta.
Parikkalan ainoa kansallisen tason kilpahiihtorata on Niskalammen läheisyydessä (Oronmyllyntie 250, Särkisalmi).
Soininmäen kodan läheisyydestä on myös yhteys Melkoniemen laduille. Melkoniemen parkkipaikka on aivan Melkoniementien (4052) varrella osoitteessa Melkoniementie 1009.
Kinnarniemi-Kirjavala-Akonpohja alue:
Tönkivaaran retkilatu 7 km/12 km, Kinnarsalmentie, 59410 Kirjavala (yksityinen)
Akonpohja – Tönkivaara yhdyslatu (yksityinen)
Akonpohjan valaistu latu 1,2 km + ravirata 1 km (kunta)*
Tarnala-Mikkolanniemi-Uukuniemi alue:
Tarnalan valaistu latu 1,5 km ja 2,2 km, Niukkalantie 496, 59610 Tarnala (Tarnalan Yritys)*
Hätämäen retkilatu 12 km, Niukkalantie 496, 59610 Tarnala (Tarnalan Yritys)
Mikkolanniemen retkiladut 3 km/8 km /10 km, Mikkolanniementie 30, 59530 Mikkolanniemi (kyläyhdistys)
Uukuniemen kk retkilatu 6 km, Uukuniementie 944, 59730 Uukuniemi (yksityinen) Kummun latu (Tsasounan lenkki) 2 km, Kummun koulutie 19 (yksityinen)
HIIHTOLADUILLA KÄVELY KIELLETTY
Talvikauden aikana niillä retkeilyreiteillä, joille on ajettu latu, on kävely ehdottomasti kielletty.
Hiihtokausi on lyhyt, jolloin hiihtäjillä on oltava mahdollisuus turvalliseen liikkumiseen laduilla ilman kävelyuria tai ladulla kävellen liikkuvia henkilöitä.
Kävelyreitti ajetaan Sahanrannan matonpesupaikalta Likolammelle päin sekä Särkisalmen kuntopolulle.