Siirry sisältöön
Visit Parikkala

Kunnanvaltuustolla on kokonaisvastuu kunnan toiminnasta ja taloudesta. Kunnanvaltuusto käyttää ylintä päätösvaltaa kunnassa. Parikkalan kunnanvaltuustoon kuuluu 27 jäsentä. Valtuuston toimikausi on 4 vuotta. Uusi valtuusto on valittu toimikaudelle 1.8.2021 – 31.5.2025. Uuden valtuuston ensimmäinen kokous oli 19.8.2021.

Kunnanvaltuuston kokoustallenteita Youtubessa:

Kunnanvaltuuston jäsenet

Valkeapää Maija, PRY, pj.
maija.valkeapaa@gmail.com

Paajanen Antti, KESK, I vpj.

Pylvänäinen Inka, VIHR, II vpj.
inka.pylvanainen@gmail.com

Jantunen Timo, PS, III vpj.

Ahokas Paula, PRY
ahokaspaula@hotmail.fi

Anttonen Juho, KESK
juhoanttonen@gmail.com

Hämäläinen Jukka, KESK
jukka@koitsanpp.fi

Jäppinen Sari, PRY
sarijappinen2@gmail.com

Kiviaho Jouni, PRY
jouni.kiviaho@gmail.com

Kujanpää Ulla, KD
ulla@peltolanratsutila.fi

Laukkanen Matti, PRY
matti.laukkanen@vanhakallio.fi

Laukkanen Olavi, PRY
olavi.laukkanen@gmail.com

Neuvonen Timo, KESK
timo.neuvonen1@luukku.com

Nykänen Eero, KOK
eero.nykanen1@luukku.com

Paakkinen Pekka, KESK
pekka.paakkinen@pilkka.fi

Pitkänen Lasse, PRY

Putkinen Petri, KOK

Saarinen Timo, PS

Siitonen Heikki, KESK
heikkisiitonen1@gmail.com

Sikiö Mirja, SDP
sikiomirja@gmail.com

Sinkkonen Ari, KESK

Sinkkonen Sami V. A., KESK
sinkonensami@gmail.com

Sinkkonen Sami P. K.,PRY

Sutinen Eija, KOK
eija.s.sutinen@gmail.com

Tiainen Merja, KESK
merja.tiainen1@gmail.com

Valkeapää Lassi, KESK
lassi.valkeapaa@gmail.com

Vuojolainen Venla, SDP

Kunnanvaltuuston varajäsenet

KESK

  1. Saukkonen Sami
  2. Kettunen Minna
  3. Huotilainen Kari
  4. Paakkinen Sakari
  5. Parvinen Heli
  6. Piippo Päivi
  7. Pesonen Pekka
  8. Kettunen Seppo
  9. Aidanjuuri Lumi
  10. Hälvä Niko

PRY (Parikkala-ryhmä)

  1. Koiso-Kanttila Pekka
  2. Kärpänen Markku
  3. Toikka Janne
  4. Hirvonen Eeva-Liisa
  5. Sopanen Risto
  6. Valkeapää Birgitta
  7. Mikhailova Olga
  8. Tuominen Kirsi

KOK

  1. Laukkanen Marjatta
  2. Uimonen Markku
  3. Mäkelä Minna

SDP

  1. Anttonen Pekka
  2. Kosonen Kare

PS

  1. Myllys Sami
  2. Saarinen Allan

KD

  1. Turunen Jukka
  2. Siira Silja

VIHR

  1. Wilska-Neuvonen Ritva
  2. Karjalainen Jorma

Kunnanvaltuuston kokousajat

- 7.3.
- 20.6.