Siirry sisältöön
Visit Parikkala

Kunnanvaltuustolla on kokonaisvastuu kunnan toiminnasta ja taloudesta. Kunnanvaltuusto käyttää ylintä päätösvaltaa kunnassa. Parikkalan kunnanvaltuustoon kuuluu 27 jäsentä. Valtuuston toimikausi on 4 vuotta. Uusi valtuusto on valittu toimikaudelle 1.8.2021 – 31.5.2025. Uuden valtuuston ensimmäinen kokous oli 19.8.2021.

Kunnanvaltuuston kokoustallenteita Youtubessa:

Kunnanvaltuuston jäsenet

Valkeapää Maija, PRY, pj.
puh. 040 851 3398
maija.valkeapaa@gmail.com

Paajanen Antti, KESK, I vpj.

Pylvänäinen Inka, VIHR, II vpj.
puh. 044 012 1303
inka.pylvanainen@gmail.com

Jantunen Timo, PS, III vpj.
puh. 050 567 7346

Ahokas Paula, PRY
puh. 050 308 9511
ahokaspaula@hotmail.fi

Anttonen Juho, KESK
puh. 041 433 6887
juhoanttonen@gmail.com

Hämäläinen Jukka, KESK
puh. 040 716 5880
jukka@koitsanpp.fi

Jäppinen Sari, PRY
puh. 050 347 5470
sarijappinen2@gmail.com

Kiviaho Jouni, PRY
puh. 040 529 8675
jouni.kiviaho@gmail.com

Kujanpää Ulla, KD
puh. 044 274 8768
ulla@peltolanratsutila.fi

Laukkanen Matti, PRY
puh. 040 511 9646
matti.laukkanen@vanhakallio.fi

Laukkanen Olavi, PRY
puh. 050 341 2066
olavi.laukkanen@gmail.com

Neuvonen Timo, KESK
puh. 050 541 2084
timo.neuvonen1@luukku.com

Nykänen Eero, KOK
puh. 0400 574 868
eero.nykanen1@luukku.com

Paakkinen Pekka, KESK
puh. 0400 803 981
pekka.paakkinen@pilkka.fi

Pitkänen Lasse, PRY

Putkinen Petri, KOK

Saarinen Timo, PS

Siitonen Heikki, KESK
puh. 044 256 7295
heikkisiitonen1@gmail.com

Sikiö Mirja, SDP
0400 843 739
sikiomirja@gmail.com

Sinkkonen Ari, KESK
puh. 040 740 1549

Sinkkonen Sami V. A., KESK
050 340 1741
sinkonensami@gmail.com

Sinkkonen Sami P. K.,PRY

Sutinen Eija, KOK
eija.s.sutinen@gmail.com

Tiainen Merja, KESK
merja.tiainen1@gmail.com

Valkeapää Lassi, KESK
puh. 050 400 5109
lassi.valkeapaa@gmail.com

Vuojolainen Venla, SDP

Kunnanvaltuuston varajäsenet

KESK

  1. Saukkonen Sami
  2. Kettunen Minna
  3. Huotilainen Kari
  4. Paakkinen Sakari
  5. Parvinen Heli
  6. Piippo Päivi
  7. Pesonen Pekka
  8. Kettunen Seppo
  9. Aidanjuuri Lumi
  10. Hälvä Niko

PRY (Parikkala-ryhmä)

  1. Koiso-Kanttila Pekka
  2. Kärpänen Markku
  3. Toikka Janne
  4. Hirvonen Eeva-Liisa
  5. Sopanen Risto
  6. Valkeapää Birgitta
  7. Mikhailova Olga
  8. Tuominen Kirsi

KOK

  1. Laukkanen Marjatta
  2. Uimonen Markku
  3. Mäkelä Minna

SDP

  1. Anttonen Pekka
  2. Kosonen Kare

PS

  1. Myllys Sami
  2. Saarinen Allan

KD

  1. Turunen Jukka
  2. Siira Silja

VIHR

  1. Wilska-Neuvonen Ritva
  2. Karjalainen Jorma

Kunnanvaltuuston kokousajat

- 7.11.
- 12.12.