Uusi Etelä-Karjalan rekrytuki otetaan käyttöön 1.9. -Tuen arvo 4500€
Tukea voi hakea 1.9.2025 alkaen Imatralla, Rautjärvellä, Ruokolahdella, Parikkalassa ja Savitaipaleella. Lappeenranta, Luumäki, Taipalsaari ja Lemi lähtevät mukaan ensi vuoden alusta.

Etelä-Karjalan kunnat (Imatra, Lappeenranta, Lemi, Luumäki, Parikkala, Rautjärvi, Ruokolahti, Savitaipale ja Taipalsaari) ovat yhdessä alueen yritysten kanssa kehittäneet uudenlaisen tukimallin, joka tähtää alueen elinvoiman ja työllisyyden vahvistamiseen. Rekrytuki tarjoaa konkreettista apua työnantajille ja mahdollisuuden työnhakijoille päästä takaisin työelämään.
Uusi rekrytuki on kuntien harkinnanvarainen ja määrärahasidonnainen taloudellinen kannustin työnantajille. Tuen tarkoitus on madaltaa työllistämisen kynnystä ja helpottaa niiden työnhakijoiden pääsyä työelämään, joiden työttömyys uhkaa pitkittyä.
– Palkkatuen myöntämisperusteet ovat tiukentuneet, eikä palkkatuella tehty työ enää kerrytä työssäoloehtoa. Niinpä halusimme kehittää uudenlaisen tukimallin palvelemaan työnhakijoita ja työnantajia, kertoo Rautjärven kunnan työllisyyskoordinaattori Pipsa Vuorela.
Taustalla TE2024-uudistus ja kuntien kasvava rooli
Vuoden 2025 alussa voimaan tullut työvoimapalveluiden järjestämisuudistus (TE2024) siirsi TE-palveluiden järjestämisvastuun valtiolta kunnille. Etelä-Karjalassa työllisyysalueen vastuukuntana toimii Lappeenranta. Uudistuksen myötä alueen jokaisella kunnalla on nyt paitsi suurempi rooli, myös selkeä taloudellinen kannuste lyhentää työttömyysjaksoja. Rekrytuki on kuntien työllisyyspalveluiden tarjoama tuki.
-Alueella on tarjolla paljon potentiaalista työvoimaa ja haluamme rohkaista yrityksiä palkkaamaan henkilöitä tuen avulla, sanoo Imatran kaupungin yritys- ja työllisyyspalveluiden kehittämispäällikkö Marika Vento.
Yhtenäinen tukimalli koko maakuntaan
Tavoitteena oli luoda yhtenäinen ja selkeä maakunnallinen tukimalli, jota työnantajat ovat toivoneet jo pidempään. Rekrytuki kannustaa paitsi rekrytoimaan myös kouluttamaan uusia osaajia – tukea voi hyödyntää myös oppisopimukseen tai tutkinnonosien suorittamiseen osana työsuhdetta.
-Työnantajat ovat jo kiinnostuneina kyselleet uudesta tukimuodosta, iloitsevat Parikkalan kunnan työllisyysohjaaja Eija Europaeus ja Ruokolahden kunnan työllisyyskoordinaattori Anne Rasimus.