Parikkalan kunnantalolla voi asioida poliisin lupa-asioissa kuukauden viimeisenä keskiviikkona tammikuusta toukokuuhun.
Parikkalan kunnantalolle avattiin toukokuussa 2025 poliisin palvelupiste, jossa voi asioida kaikissa poliisin lupa-asioissa. Palvelupisteen toimintaa jatketaan tämän vuoden toukokuuhun saakka.
– Syksyllä 2025 Parikkalan pisteellä kävi lupapalveluasioissa kuukausittain noin 30 henkilöä. Kysynnän perusteella palvelupisteen aukiolojen jatkaminen on perusteltua, kertoo lupapäällikkö Minna Lifländer Kaakkois-Suomen poliisilaitoksen lupahallinnosta.
Palvelupiste on avoinna Parikkalan kunnantalolla (Harjukuja 6) seuraavan kerran keskiviikkona 28. tammikuuta kello 9-11.30 ja 12.30-14.30. Asiakkaita palvellaan ajanvarauksella ja vuoronumeroilla. Ajat ovat jo varattavissa.
Parikkalassa lupapalveluita on tarjolla kevään ajan aina kuukauden viimeisenä keskiviikkona:
- 28. tammikuuta,
- 25. helmikuuta,
- 25. maaliskuuta,
- 29. huhtikuuta
- 27. toukokuuta
Lue koko tiedote: Passi- ja henkilökorttiasioita voi keväällä hoitaa Parikkalan kunnantalolla – Poliisi
Poliisin paikallinen neuvonta ma–pe 9.00–11.00
p. 0295 437 144